>Zaļā raga salas raksts

>


Šis raksts ir kā labi noturēts vīns ;) Tas bija paredzēts kādam Latviešu izdevumam, bet līdz šim neizdevās neko prātīgu sarunāt. Cerams patiks un noderēs ;)

Sal, Republic of Cape Verde (Zaļā raga salas), 2009.gada 3.marts – 19.marts

Sal – viena no 10 salām, kas atrodas Zaļā raga salu arhipelāgā

Salas dimensijas – 30 km no Z līdz D un 12km no R un A
Valoda – Portugāļu un KreoliešuValūta – ESCUDOS, 110 ESCUDOS/1 EURO
Galvaspilsēta – Santa Maria
Neatkarīga kopš 1975.gada
Iedzīvotāji – Kreolieši
Lidmašīnas biļetes no Rīgas un atpakaļ – 600 Ls
Mobilie sakari – nav līgumi ar Latvijas operatoriem
Laika zona GMT -1


Saites:
http://www.caboverde24.com
www.bela-vista.net/
Vindsērfinga nomas:
www.angulocaboverde.com
www.planetwindsurf.com
www.club-mistral.com

IEVADS
Ilgāku laiku biju gatavojies tālākam vindsērfinga piedzīvojumu ceļojumam, pēdējo pāris gadus ceļojumu galamērķos vien parādījās Latvijai izteikti populārie galapunkti – Ēģipte un Kanārīju salas. Tie ir pievilcīgi ar savu pieejamo cenu, tomēr laika gaitā gandarījums sāk izsīkt un vēlme izzināt plašo pasauli vien palielinās. Īpaši liela nozīme ir, lai galamērķī būtu pieejami salīdzinoši lieli viļņi un vējš. Viena no populārākajām un stabilākajām ziemas apiešanas vietām eiropiešiem ir Dienvidāfrikas Republika. Diemžēl pāris dienas pirms izlidošanas, kas bija plānota janvāra sākumā, uzzinājām, ka mēs pa īstam neesam Eiropā un Baltijas valstu pilsoņiem ir nepieciešamas vīzas. Tāpēc šo gala mērķi atliku uz vienu gadu, meklēju alternatīvu.
KĀPĒC TIEŠI ZAĻĀ RAGA SALAS?
Februāra otrajā pusē izlēmu pievienoties Latvijas viļņu burātājiem Ivaram un Jurim doties uz Zaļā raga salām (Cape Verde). Puiši ir izcili šīs salas, ar interesanto nosaukumu, Sal zinātāji. Abi pirms šī ceļojuma jau piecas reizes bija braukuši viļņu medībās tieši uz Sal. Blakus salā Boa Vista biju viesojies pirms četriem gadiem, bet vindsērfinga viļņu medniekiem pati piemērotākā ir tieši Sal. Jau trešo gadu tieši šeit norisinājās Pasaules kausa (PWA) viļņu burāšanā pirmais posms, kas ir viens no spilgtākajiem starp visiem posmiem.

SALU APRAKSTS
Zaļā raga salu arhipelāgs atrodas Ziemeļatlantijas okeānā, 500km uz Rietumiem iepretim Senegālai Āfrikā. Neatkarību no Portugāles ieguvusi 1975.gadā. Kopā arhipelāgā ir 10 salas. Katra sala ir ar atšķirīgu, sev unikālu dabu. Tāpēc ceļotājiem ir vērts izmantot starpsalu ceļošanu gan ar prāmjiem, gan vietējiem lidojumiem. Cena vienam lidojumam vienā virzienā ap 50 Eiro. Īpaši pievilcīga ir mazā S. Antao, kas ir tūristu neskarta un izteikti zaļa ar Dienvidamerikai līdzīgām tropu ainavām. Mūsu izvēlētā Sal ir ne tikai vulkāniskas izcelsmes, bet arī kā vulkāns izskatās – bez kokiem un zāles. Sala ir nemitīgā attīstības stadijā. Tiesa, būvniecība savus tempus ir mazinājusi un tūrisms ir sarucis, savukārt tas vietējos iedzīvotājus ir padarījis daudz draudzīgākus. Uz salas ir trīs vērā ņemamas pilsētas. Pašos salas dienvidos atrodas galvaspilsēta Santa Maria (1300 iedz.), kur ir mūsu apmešanās vieta un arī neskaitāmas burāšanas pludmales gan pilsētā, gan pie tās. Lielākā no pilsētām ir Espargos (5900 iedz.), kas atrodas salas vidū. Ostas un vietējo zvejnieku pilsēta ir Palmeira. Kopējais iedzīvotāju skaits visā salā Sal ir pat 15000 cilvēku. Pēdējā gada laikā galvaspilsētā ir uzsākta būvniecība deviņu stāvu biznesa centram, bet iecerētā golfa laukuma būvniecība ir apturēta. Salas garums ir 30km un to apbraukt pa krasta līniju ar apvidus auto var mazāk kā dienā. 70% iedzīvotāji ir Kreoliešu krustojums ar melnajiem Āfrikāņiem un Portugāļiem, gandrīz visi no tiem katoļi. Oficiālā valoda ir Portugāļu, bet ļoti daudzi iedzīvotāji un pat skolotāji mājās runā Kreoliešu valodā, kā rezultātā Portugāļu valoda ir zemā līmenī.
LAIKS
Saules mīļotājiem izcila vieta. Saule spīd te jel katru dienu un pats unikālākais, ka tā ir pašā debesu augšā. Kā no rīta noklāj savu dvielīti, tā arī sauļojies visu dienu. Nav nepieciešamība ik pēc pus stundas pārklāt attiecīgi saules atrašanās vietai. Augstā saule arī garantē diezgan ātru un stipru ādas apdegšanu. Gaiss ir tiks silts, ka visu ceļojuma laiku, diena vai nakts, nostaigāju flipflopos un pa dienu baltās smiltis uzkarst tā, ka pārvietoties ar basāk kājām ir izaicinoši. Ūdens temperatūra svārstās 19-21 °C.
VĪZA
Vīzas nepieciešamība un saņemšana ir diezgan teorētisks pasākums, līdzīgi kā Ēģiptē. Ierodoties lidostā tiek aizpildīta anketa piezīmju lapiņas lielumā un kopā ar 25 Eiro nodota muitniekam. Kārtojot vīzu Latvijā, tas var izmaksāt pat trīs reizes dārgāk, jo jāsūta dokumenti uz Skandināviju.

NO STRESS
Kā jau siltajās zemēs pierasts, arī šeit vietējie piekopj slinko un laisko dzīves stilu. Tas izskaidrojams ar pieticīgajām vēlmēm, kuru pamatā ir, lai vēders būtu pilns. Ļoti populārs teiciens ir No Stress, kuru viņi pasniedz gan vārdos, gan kā uzrakstus uz māju sienām. Bet kā viens aktīvs ielu tirgonis teica – No Stress, No Money
J.
TUNČI
Tuncis, tā dēļ ir vērts apmeklēt šo salu. Tuncis ir pati izplatītākā un vieglāk nozvejojamā zivs okeāna ūdeņos ap salu. Ap pusdienas laiku lielākā dzīvībā uz salas norisinās tieši uz koka mola, pašā pilsētas centrā. Rīta pusē padsmit zvejas laivas dodas zvejā. Cik daudz laivas ir zvejā liecina tukšās ķerras uz mola. Zvejnieki no okeāna sāk atgriezties ap pusdienas laiku un savu lomu no laivas nogādā ķerrās. Turpat uz mola notiek zivju pārdošana un ķidāšana. Parasti ir pieejamas trīs līdz četru veidu zivis, vietējā valodā sauktās Athm (tuncis), Serra, Bika un Garopa. Unikāls ir zivs svaigums un to cena. Kas var būt labāks par svaiga tunča tartaru, ja ar svaigu saprotam pāris stundas! Tunča cena, protams, ir atkarīga no zvejas veiksmes. Ja zivs ir maz, tuncis maksā ap 6 Eiro/kg. Savukārt pie labas zvejas tā cena sarūk līdz pat 4 Eiro/kg. Turpretī Latvijā tunča cena par 1kg ir vairāk kā 30 Ls. Tunča lielums ir ļoti dažāds, sākot no pāris kg, līdz pat 20. Mēs parasti iegādājām ne lielāku par 3-4 kg, lai paspētu apēst kamēr svaigs.
SALDĒTĀ PĀRTIKA
Ja izslēdz svaigo zivju pieejamību, tad viss pārējais, kas paliek ir tikai un vienīgi saldēti un ilgi glabājami produkti. Pilsēta ir nosēta ar daudz maziem privātajiem veikaliņiem, kuri tirgo šos subproduktus. Lai iegādātos pārtiku mājām kādām 2-3 dienām, ir jāapmeklē vismaz 3-4 veikali, lai nopirktu standarta preces.

GROGS
Lai atslābinātos un kaut nedaudz līdzinātos vietējo NO STRESS dzīves stilam, ieteiktu nogaršot vietējā brūvējuma 43% stipru zeltaino grogu Tropicana. Grogs ir pagatavots turpat blakus salā São Vicente. Šai dzirai ir vienreizējs aromāts un kopā ar vispasaules pazīstamo Coca Cola veido ekselentu kokteili.
VIĻŅU BURĀŠANA
Sal ir svētīta ar Atlantijas ZA valdošajiem vējiem un atrodas ceļa vidū gara perioda viļņiem, kas radīti no tālām vētrām okeānā. Tā kā vēja un it sevišķi viļņu virziens var būt mainīgs, ir jābūt ļoti vērīgam un pirms kārtējās dienas sesijas jāpārbauda visas potenciāli iespējamās burāšanas vietas. Tās nav maz, kopā klasificētas vismaz desmit, galvenokārt bāzētas salas dienvidu un dienvidrietumu pusē. Kas nozīmē, ka tā apskatīt un izvērtēt var pus stundas laikā. Un tas tikai tāpēc, ka ceļi ir līdzīgi bezceļiem. Fantastiska un nedaudz noziedzīga, mums Latviešiem, ir sajūta piebraukt jebkurā vietā jeb cik tuvu ūdenim, galvenais neiestigt. Tieši tāpēc parasti tiek izvēlēti pinlpiedziņas auto. Burātāju aprindās ļoti būtiski ir izvēlēties pikapu, jo tajā ļoti ātri un viegli var samest vindsērfinga inventāru. Nepatīkami pēc katras dienas burāšanas sesijas dēļus stiept mājā, jo pretējā gadījumā riskē palikt bez inventāra.
Ja esiet vindsērfinga lietpratējs vai vindsērfings Jums ir tikai brīvā laika pavadīšanas veids, tad šis ceļojuma gala mērķis Jums būs tieši laikā. Šī sala piedāvā burāšanas iespējas gan frīraidam, gan frīstailam, gan šīs salas misijai – viļņu braukšanai. Ja ir sastopams krasta vilnis, tad nomas darbinieki ir gatavi iznomāto inventāru ievest tik tālu, lai būtu droša Jūsu burājuma uzsākšana. Uz salas ir pieejamas trīs nomas, plaši pazīstamās – Club Mistral un Planet Windsurf, kā arī mājinieka Josh Angulo noma, kurš ir arī šī gada Pasaules kausa posma Cape Verde čempions!
Tas pēc kā mēs braucām un lielākā daļa Pasaules viļņu burāji tīko, ir klasiski down the line (DTL) apstākļi. Tas ir gara perioda viļņi ar ieslīpi no krasta vēja virzienu. Sānu krasta vējš nogludina viļņu sejas un ļauj burātājam braukt paralēli vilnim, veicot vairākus griezienus gan viļņa augšā, gan lejā. Ar šādiem apstākļiem Zaļā raga salas ierindojās vienā no pirmajām vietām starp Pasaules vindsērfinga mekām.
Lai pēc iespējas vairāk labu sajūtu saņemtu, mēs burājam ar savu līdzi paņemtu inventāru. Jāatzīst, ka tas nav tas lētākais prieks, jo vienā virzienā ir trīs lidojumi. Par 32kg paku katrā lidojumā jāmaksā 50 Eiro. Normāli ir nepieciešamas divas somas ar diviem dēļiem un kādiem pieciem buru komplektiem. Šoreiz balstoties uz raksturīgajiem Sal laikapstākļiem, iztikām ar vienu dēli, kura tilpumam ir jābūt 5-10l virs braucēja svara un trīs buru komplektiem. Savs inventārs dod iespēju ņemt to līdz kur vien sirds vēlas, nezaudēt laiku pie adoptēšanās un nesatraukties par inventāra stāvokli esot vilnī.
Šī bija mana pirmā īstā pieredze klasiskos DTL apstākļos. Negribētu teikt, ka sajūta ir neaprakstāma, bet jābūt labam vārdu krājumam, lai to raksturotu. Es viennozīmīgi varētu teikt, ka to sajūtu vadīts esmu gatavs gāzt augstus un lielus kalnus.
Interesanti, ka braukt ar vindsērfingu pa vilni ir iespējams arī pavisam mazā vējā, teiksim 2-4 m/s. Pats galvenais ir uztrenēt labu līdzsvara salūtu un mācēt tikt iekš pret vilni, nemaz neglisējot. Sajūta ir visai kutelīga, ka pretim nāk 2 un vairāk metru augsts vilnis un nav vējš pie kā pieturēties. Bet kā esi ticis pāri viļņiem, jāsāk gaidīt lielo viļņu sērija. Tie parādījās visai bieži un tad uzdevums bija pēc iespējas ātrāk saraustīt buru un uzsēsties uz viļņa pēc iespējas tuvāk viļņa lūšanas punktam virsvējā, pretējā gadījumā vilnis jāatdod konkurentam. Momentā pirms viļņa plīšanas, kad būtu jāsāk raustīt bura un sēsties uz tā, bieži vējš pazūd pavisam. Tad ir jābūt veiksmei un meistarībai, lai attiecīgo vilni noķertu. Ja izdodas tikt uz tā, slīpā nogāze nodrošina pietiekamu ātrumu, lai varētu nodoties pilnīgai viļņu sērfošanas baudai.
Kā jau minēju, pludmales ir daudz un krasta segums ir tikpat daudzveidīgs. Ir sastopamas pludmales ar oļiem, rifiem, īpaši asiem rifiem, rifiem ar jūras ežiem, klinšaini un smalkām jūras smiltiņām. Tāpēc ir jābūt ļoti piesardzīgam pludmalēs, kur apakšā ir kaut kas ciets. Ir ļoti liela iespējamība gan salauzt inventāru – visbiežāk iedurt mastu akmeņos vai rifā, gan satraumēt sevi. Bet pozitīvā puse tam ir papildus adrenalīns!
SĒRFOŠANA, BODY BOARDS un SUP
Tiklīdz kā vēja stiprums samazinās līdz limitam, ka uz vindsērfinga pat balansējot nav iespējams nostāvēt, kas varētu būt 1-3 m/s vai gluži vienkārši viļņi ir par mazu, lietā tiek ņemti dēļi bez burām. Ja ir saglabājušies lielie viļņi, tad iespējams pat lietot Shortboard. Bet raksturīgāki tādiem kā mēs parasti ir Longboard, ar kuriem ir nesalīdzināmi vieglāk noķert vilni. Ja neesi meistars, jārēķinās, ka jābūt ir pacietīgam, lai dienas laikā noķertu vairākus sakarīgus viļņus. Pilsētas pludmalēs parasti neesi vienīgais un noķerot vilni, bieži ir jādod priekšroka. Daudz veiksmīgāk vari manevrēt un dabūt viļņus, ja esi iegādājies Body board ar pleznām. Tas tev atvieglos gan iepeldēt, gan noķert vilni. Bet jautājums ir par gandarījumu, katram savs. Ja vēlies sērfot pa vilni ar sērfa dēli, noķert gandrīz katru vilni un darīt to bez stīvas sprandas, tad īstā izvēle ir Stand up paddle (SUP). Tas ir masīvs un apjomīgs sērfa dēlis uz kura cilvēks stāv kājās gan braucot iekšā, gan atpakaļ pa vilni. Triks ir tāds, ka kustība notiek ar airi. Tādejādi divas reizes uzairējot, tu jau sēdi uz viļņa. Un ja vējš ir jau 4-5 m/s, šim agregātam var piemontēt arī vindsērfinga buru.


DIENAS BEZ VIĻŅIEM
Ja esi burātājs, kaitotājs vai sērfotājs, tad šīs dienas vari pavadīt atjaunojot spēkus cepjoties saulē pirms kārtējās viļņu sesijas. Bet ja esi ieradies šeit tūrisma atvaļinājumā un saule jau ir apnikusi, atliek doties ar prāmi vai lidmašīnu uz pārējām deviņām salām, jo lai redzētu visus apskates punktus salā Sal, pietiek ar vienu dienu.

NAKTS DZĪVE
Vietējiem iedzīvotājiem ir ļoti izteikta nakts dzīve. Socializēšanās notiek katru vakaru krogos un diskotēkās, kas izskaidrojams ar „nav ko darīt mājās”. Katram krogam ir piešķirta sava diena. Darba diena no brīvdienām gandrīz kā neatšķiras, piemēram, pirmdiena nav šķērslis līksmām izpriecām. Viens no spicākajiem krogiem bija Pub Calema.

SALINAS
Viena no nedaudzajām tūrisma apskates vietām ir Salinas. Tās ir sāls ieguves, kas atrodas izvirdušā vulkāna krāterī. Skats no augšas atgādina daudz dažādas nokrāsas futbola laukumus. Krāsaini tāpēc, ka katrs laukums ir savā stadijā. Tur ir ekskluzīva iespēja nopeldēties īpaši koncentrētā sālsūdenī kuram ir sarkana nokrāsa. Sajūta tāda kā peldēšanās pa eļļu, vienīgi īpaši nepatīkami ir, ja ir vaļējās brūces. Vaļējas brūces ir normāla parādība burātājiem siltajās zemēs. Pirmkārt ekstremitātēm ātri rodas tūznas siltajā un sāļajā ūdenī, otrkārt bieži okeāna dzelmē nākas uzkāpt uz rifiem un ežiem.

SPĀŅU MEDŪZAS
Man liels pārsteigums bija Spāņu medūzas, kas izskatās pēc zivs peldpūšļa zilā krāsā un gariem taustekņiem. Kaut arī visai liela iespēja, ka medūzas, kas peldas pie krasta ir pa galam, braucot ar vējdēli tāda sajūta kā spēlējot kādu datorspēli. Pēkšņi šķērslis no kura momentāni jāizvairās. Ja medūzas ir darbības kārtībā, tās ar taustekņiem piesūcās pie ādas un apdedzina to. Ir jāpielieto spēks, lai tās norautu.


AIZSLĒGTAIS GRILLS
Par noziedzības līmeni mani pārliecināja kāds grills vietējā hamburgeru, picas iestādījumā. Lielās lietas šeit nezog, piemēram, par automašīnām satraukties nebūtu vajadzīgs, sala kā nekā. Bet viss, kas ir ātri paķerams, ir uzmanīgi sargājams. Ja runājam par grillu, tad steiki un kotletes, kas tajā atradās bija pieslēgti ar piekaramo atslēgu. Meitene pienāca pie grilla, atslēdza to, apgrieza kotleti un aizslēdza.


MODERNI SAKARI
Kāpēc moderni? Visa komunikācija ar ārpasauli notiek tikai un vienīgi ar interneta palīdzību. Diemžēl vai par laimi neviens no Latvijā esošajiem operatoriem līgumu ar Zaļā raga salām nav noslēdzis. Tiesa interneta darbība arī bija atkarīga no X faktoriem un Skype telefonlīniju izdevās izmantot tik katru pārdienu.

NEPALAID GARĀM
Noteikti izmanto iespēju par 0.60 Ls nosūtīt pastkartīti ar sveicieniem saviem mīļajiem, tiesa var izrādīties, ka tu savējos satiec ātrāk!


Visas bilžu galerijas no brauciena:

20090304 Cabo Verde Sal First Day

20090303-19_CaboVerde_SAL_Day2,3,4

20090303-19_CaboVerde_SAL_Day5,6

20090303-19_CaboVerde_SAL_Day7,8,9

20090303-19_CaboVerde_SAL_Day10,11,12

20090303-19_CaboVerde_SAL_Day13,14,15

Bildes: Juris Škapars, Ivars Muciņš un Krišjānis Tūtāns

Paldies par kompāniju Jurim un Ivaram!

Comments are closed.